Skip to main content

Jak zrobić transkrypcję wywiadu?

Transkrypcja wywiadu to temat, który interesuje wiele osób. Jest to przepisanie wywiadu, który zazwyczaj występuje w formie audio lub video. Osobą, która zajmuje się stworzeniem dokumentu tekstowego jest transkrybent. Warto wiedzieć, że najczęściej w wywiadzie udział biorą dwie osoby. Co warto wiedzieć o transkrypcji wywiadu? Jak wykonać to zadanie?

Jak wykonuje się transkrybcję wywiadu?

Transkrypcja wywiadu

Wiemy już, że transkrypcje wywiadu to po prostu przepisanie wywiadu występującego w formie audio, tak aby powstała forma tekstowa. W wywiadzie uczestniczą dwie osoby - moderator i respondent. Ten drugi udziela odpowiedzi na zadane pytania. Co ciekawe, transkrypcja w takim wypadku nie jest trudniejsza niż transkrypcja wypowiedzi tylko jednej osoby. Pewne problemy mogą powstawać wtedy, gdy w rozmowie uczestniczy więcej osób, co nazywane jest wywiadem grupowym.

Rodzaje wywiadów

Jakie rodzaje wywiadów są najczęściej spotykane? Wyróżnić można:

  • Wywiad focusowy
  • Wywiad pogłębiony
  • Wywiad częściowo ustrukturyzowany

Każde z tych rozwiązań rządzi się swoimi prawami.

Jak zrobić transkrypcję wywiadu?

To zadanie wydaje się łatwe. Zakładamy słuchawki, włączamy program do odtwarzania nagrań i przepisujemy to, co usłyszymy. Jednakże nie każdy potrafi aż tak szybko pisać. Nie ma możliwości stworzenia transkrypcji bez przerw w odsłuchu. Osoby z doświadczeniem wskazują, że z czasem jest znacznie łatwiej i szybciej, a przerwy stają się krótsze. Nie bez znaczenia jest to, że niektórzy wykonują transkrypcję na żywo. Taka opcja jest nazywana transkrypcją symultaniczną.

Dlaczego warto transkrybować wywiad?

Co jeszcze warto wiedzieć?

Praca przy transkrypcji wywiadu wymaga zaangażowania i cierpliwości. Musimy wiedzieć o tym, że początkowo transkrypcje mogą zabierać dużo czasu. Jednakże po nabraniu wprawy znacznie szybciej wykonamy transkrypcję wywiadu. Podczas tworzenia transkrypcji, trzeba oddzielić wypowiedzi moderatora od respondenta. Pamiętajmy o tym, że wypowiedź moderatora musi być napisana pogrubioną czcionką, co pozwala sprawnie znaleźć zadawane pytania. Poza tym w tekście powinny znajdować się znaczniki czasowe. Zazwyczaj występują co 10 minut, jednak wiele zależy od długości rozmowy. Jeśli jest ona krótsza, znaczniki czasowe pojawiają się np. co 5 minut. Każdy klient w tym wypadku ma swoje oczekiwania, dlatego trzeba dokładnie dowiedzieć się, jak ma wyglądać transkrypcja wywiadu.

Profesjonalne transkrypcje wywiadu

Jak widzimy, transkrypcje wywiadu są podejmowane zazwyczaj przez osoby z doświadczeniem i zaangażowaniem, które potrafią szybko pisać na klawiaturze komputerowej. Wykonanie tego zadanie nie musi być trudne, zwłaszcza dla osoby, która zna się na rzeczy. Jednakże każdy klient jest inny i każdy ma inne potrzeby, które trzeba mieć na uwadze.

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.