Skip to main content

Dlaczego warto zwiedzić miasto Tarnów i gdzie warto się zatrzymać?

Każdy, kto chce zwiedzić Małopolskę, powinien zdecydowanie odwiedzić Tarnów. Miasto to znane jest przede wszystkim z dwóch rzeczy. Jest polskim biegunem ciepła, ponieważ lato termiczne trwa w nim nawet 118 dni, a dodatkowo uważany jest za perłę polskiego renesansu.

Tarnów - co zwiedzić w tym mieście i okolicach?

Od czego zacząć?

Przede wszystkim warto dobrze zastanowić się nad bazą wypadową, ponieważ nie da się zwiedzić Tarnowa w jeden dzień. Świetnym wyborem w tym wypadku jest Hotel Gal Tarnów, który dzięki umiejscowieniu w centrum umożliwia łatwe rozpoczęcie zwiedzania. W jego bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się dworzec PKS i wiele zabytków. Sam hotel umiejscowiony jest w pięknym, historycznym budynku, który stanowi doskonałą wizytówkę dawnej architektury miasta. 

Tarnów od środka

Zwiedzanie Tarnowa zdecydowanie warto zacząć od malowniczego rynku. Znajdujący się na nim ratusz stanowi nie tylko świetny punkt widokowy po wejściu na jego wieżę, ale jest też świetnie wyposażonym muzeum i galerią sztuki. Sam rynek oczaruje każdego kolorowymi fasadami kamienic i bardzo przyjemną atmosferą. Wszędzie natknąć się można na pamiątki po pochodzącym z Tarnowa generale Józefie Bemie. Wartym zobaczenia jest też z pewnością Bazylika Narodzenia NMP, uznawaną za najpiękniejszy obiekt sakralny w Polsce, zbudowany w stylu gotyckim. Wiele osób zainteresować może też piękny dworzec kolejowy, który został zbudowany na wzór dworca lwowskiego i prezentuje styl secesyjny. 

Nie tylko centrum

Bardzo ciekawe atrakcje czekają zwiedzających również na obrzeżach Tarnowa. Doskonałym przykładem jest Góra Świętego Marcina, położona ok. 3 kilometry od rynku. Osoby szukające początków historii Tarnowa właśnie tam powinni jej szukać. Znaleźć można na niej pozostałości po dużym zamku obronnym. Poza tym jest to świetny punkt widokowy na Tarnów i okolicę. 

Miejsca warte odwiedzenia w Tarnowie

Tarnowskie miejsca pamięci

Osoby interesujące się historią powinny zdecydowanie zobaczyć miejsca poświęcone pamięci Tarnowa i jego mieszkańców. Park Strzelecki i Mauzoleum gen. Józefa Bema w Tarnowie to miejsce obowiązkowe pod kątem historycznym, a jednocześnie bardzo urokliwe miejsce do wypoczynku, by odzyskać siły przed dalszym zwiedzaniem. Wartym zobaczenia jest też stary cmentarz Żydowski, jednak w jego przypadku wcześniej trzeba wypożyczyć klucz w Muzeum Okręgowym lub Tarnowskim Centrum Informacyjnym, ponieważ brama jest zamknięta.

Spacerując przez Tarnów

Pełna atrakcji historycznych jest również główna ulica Tarnowa, czyli ulica Krakowska. Idąc od dworca w kierunku starego miasta, nie sposób przegapić kościół św. Rodziny, który zdobią witraże zaprojektowane przez Stefana Matejkę, który był bratankiem i uczniem Jana. Warto zwrócić uwagę również na Bramę Seklerską, fontannę z układem słonecznym czy też budynek Muzeum Etnograficznego. Muzeum to zawierało pierwszą w Polsce i Europie wystawę poświęconą kulturze romskiej, a umieszczone jest w krytym gontem budynku dawnego zajazdu podmiejskiego.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Popularne artykuły:

Najnowsze artykuły:


Najnowsze komentarze:

Mieszkając w Bochni, blisko sąsiadów, cenię sobie prywatność. Artykuł o zasłanianiu okien okazał się strzałem ...
Wow, nie miałem wcześniej pojęcia, że istnieje coś takiego jak grafiki na szkle 😯 Jak poszukałem więcej ...
Mimo tego, że od lat zamawiam sushi w Krakowie, to niektóre z tych ciekawostek mnie ...