Skip to main content

Dlaczego okłamujemy terapeutów i psychologów, przychodząc po pomoc?

W dzisiejszych czasach coraz chętniej sięgamy po pomoc psychoterapeutów. Niestety wiele osób nie mówi całej prawdy specjalistom, co nie jest mile widziane. Jeśli zdecydujemy się na terapię, musimy wiedzieć, że szczera rozmowa daje bardzo wiele. Dlaczego tak często okłamujemy terapeutów i psychologów? Skąd to wynika?

Dlaczego okłamujemy psychologów?

Pomoc terapeuty

Pomoc psychoterapeuty jest nieoceniona w wielu przypadkach. Samodzielnie nie zawsze jesteśmy w stanie poradzić sobie z problemami, dlatego nie powinniśmy się obawiać profesjonalnego wsparcia. Doświadczony psycholog bardzo dobrze wie, jak nam pomóc. Takie wsparcie oferowane jest przez: Pomoc psychologiczna Warszawa - psychoterapia indywidualna, które jest dobrym rozwiązaniem dla każdego, kto chce przezwyciężyć kłopoty.

Dlaczego okłamujemy psychologa?

Okłamywanie psychologów może wynikać z wielu przyczyn. Mogą być one związane z bolesnymi informacjami, które są dla nas bardzo trudne. Chcemy ukrywać własny ból i wstyd, a otwarcie się na drugą osobę jest bardzo trudne. Poza tym nie zawsze wiemy, że dana informacja jest tak ważna. Pomijanie faktów nie jest traktowane przez pacjenta jak kłamstwo. Co jeszcze jest istotne? Człowiek z natury sięga po mechanizmy obronne, czyli zaprzeczanie i wyparcie. Nieprzyjemne zdarzenia ignorujemy, przez co problemy dodatkowo się wzmagają.

Szczera rozmowa to podstawa

Pamiętajmy o tym, że szczera rozmowa z psychoterapeutą jest najważniejsza. Specjalista nie ocenia pacjentów, dlatego nie trzeba się tego obawiać. Innym powodem, dla którego okłamujemy psychologa, może być strach przed zgłoszeniem pacjenta do instytucji. Okazuje się, że specjalista musi zachować tajemnicę zawodową, z pewnymi wyjątkami. Musi działać jedynie wtedy, gdy pacjent zagraża innym osobom lub sobie. Ogromne znaczenie ma zaufanie we wzajemnej relacji. Proces ten wymaga wysiłku i czasu z każdej strony. Jeśli nie ufamy psychologowi, terapia nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. 

Relacja z psychoterapeutą

Kłamstwo jako sposób na stres

Niejednokrotnie nie potrafimy poradzić sobie z trudnymi sytuacjami. Wychodzimy z założenia, że chwilowy spokój jest lepszy niż konsekwencje szczerej rozmowy. Nie jest to dobre rozwiązanie, gdyż w końcu i tak trzeba stanąć twarzą w twarz z problemami. Jak już wiemy, budowanie relacji z terapeutą jest złożonym procesem. Rzadko otwieramy się przed innymi i tłumimy emocje w sobie. Terapeuta i pacjent muszą poświęcić trochę czasu na to, aby wzajemnie sobie zaufać i odbyć szczerą rozmowę, bez żadnych barier.

Zaufanie do terapeuty

Gdy już nabierzemy zaufanie do terapeuty, z pewnością łatwiej będzie nam się otworzyć i rozmawiać o swoich problemach. Okłamywanie psychologa do niczego dobrego prowadzi i może dać całkiem odmienne rezultaty. Jeżeli chcemy, aby terapia przyniosła pożądane skutki, musimy postarać się zawsze mówić prawdę. To pozwoli nam pozbyć się lęków, obaw i wyrazić wszystkie emocje, które zbyt często tłumimy w sobie.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.