Skip to main content

Dlaczego warto wybrać pompę ciepła? Zobacz porównanie z innymi systemami grzewczymi!

Niestabilna sytuacja za naszą wschodnią granicą, rosnące ceny energii oraz problemy z dostępnością opału sprawiają, że coraz więcej osób poszukuje alternatywy dla tradycyjnych źródeł ogrzewania. Pompa ciepła to sposób na oszczędność, która może szybko się zwrócić dzięki znacznemu obniżeniu comiesięcznych rachunków. Czy faktycznie warto wybrać pompę ciepła? Zobacz porównanie z innymi systemami grzewczymi!

Czy montaż pompy ciepła jest opłacalny?

Jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła jest nowoczesnym urządzeniem grzewczym, które pozyskuje energię z natury — z gleby, powietrza lub wody. Złożony proces sprawia, że pozyskana energia w formie sprężonego, ogrzanego gazu trafia wprost do domowej instalacji centralnego ogrzewania. To rozwiązanie to duża oszczędność dla naszego portfela, która w dodatku ma także bardzo pozytywny wpływ na stan naszej planety. Przyjemne z pożytecznym? Na to wygląda, jednak dla potwierdzenia tej tezy warto spojrzeć na zestawienie kosztów w porównaniu z piecem gazowym, węglowym, czy ogrzewaniem elektrycznym.

Pompa ciepła, węgiel czy gaz? - porównanie kosztów

Ogrzewanie gazowe to jedna z popularniejszych metod utrzymywania właściwej temperatury. Zaletą pieca gazowego jest fakt, że nie wymaga on budowy specjalnej kotłowni, ponieważ nie generuje popiołu czy innych niepożądanych zanieczyszczeń. Co więcej, ogrzewanie przy pomocy gazu jest całkowicie bezobsługowe, nie musimy bowiem dostarczać do pieca właściwego paliwa, jak ma to miejsce w przypadku pieców węglowych. Budowa odpowiedniej instalacji, zakup pieca, czy wykonanie przyłącza gazowego, wiążą się jednak z bardzo dużymi kosztami, które mogą sięgać kwoty kilkudziesięciu tysięcy złotych. W dodatku obecne ceny gazu nie napawają optymizmem. Ogrzewanie gazowe okazuje się drogie, co może znacząco uszczuplać nasz budżet domowy.

Jaki system grzewczy wybrać do domu? Porównaj koszty!

Nie inaczej sytuacja kształtuje się w przypadku pieców węglowych. Pomimo iż sam zakup pieca nie jest dużym kosztem, ogrzewanie węglem powoduje powstawanie popiołu oraz zanieczyszczeń. Z tego względu nie postawimy przecież pieca w korytarzu, ale musimy zdecydować się na budowę specjalnego pomieszczenia w formie kotłowni. W ostatnim czasie znacznym problemem okazało się także pozyskiwanie węgla opałowego, który stał się towarem trudno dostępnym i w konsekwencji bardzo drogim. Więcej o zaletach pomp ciepła można przeczytać pod adresem www.appenergy-kielce.pl/pompy-ciepla - na stronie firmy, która specjalizuje się w tego rodzaju urządzeniach.

Ile kosztuje pompa ciepła?

Dokładny koszt montażu pompy ciepła w domu jest uzależniony od wielu czynników, jak chociażby rodzaj czy wydajność urządzenia grzewczego. Możemy jednak ostrożnie założyć, że kwota, jaką należy wydać na instalację pompy ciepła w nowoczesnym domu o powierzchni około 100 m2, może wahać się w zakresie od dwudziestu do trzydziestu tysięcy złotych. Oznacza to, że montaż pompy jest dosyć dużą inwestycją, jednak zalety i oszczędności, które odczujemy, płacąc rachunki, sprawiają, że ten wydatek szybko się opłaci. Warto wspomnieć także o dofinansowaniach, które obejmują montaż nowoczesnych urządzeń należących do grona odnawialnych źródeł energii. Tego typu wsparcie dotyczy także montażu pomp ciepła.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Popularne artykuły:

Najnowsze artykuły:


Najnowsze komentarze:

Mieszkając w Bochni, blisko sąsiadów, cenię sobie prywatność. Artykuł o zasłanianiu okien okazał się strzałem ...
Wow, nie miałem wcześniej pojęcia, że istnieje coś takiego jak grafiki na szkle 😯 Jak poszukałem więcej ...
Mimo tego, że od lat zamawiam sushi w Krakowie, to niektóre z tych ciekawostek mnie ...