Skip to main content

Wiata fotowoltaiczna na Twoim podwórku - jakie przynosi korzyści?

Panele fotowoltaiczne to rozwiązanie, które cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Można je umieszczać we wszystkich miejscach, wystawionych na ekspozycję słoneczną. Takie warunki spełnia również tzw. carport. Jak wybrać odpowiednią wiatę fotowoltaiczną i czy taka inwestycja jest opłacalna?

Czym różni się carport od zwykłej wiaty?

Czym jest wiata fotowoltaiczna?

Pod nazwą wiata fotowoltaiczna kryje się struktura pozbawiona ścian, wyposażona za to w skośny dach, montowany na słupach. Taki dach utworzony jest przez panele fotowoltaiczne. Wiata nie wymaga pozwolenia na budowę, jeśli znajduje się na działce, na której zlokalizowany jest również budynek mieszkalny. Zadaniem przeźroczystych paneli fotowoltaicznych, jest tutaj wytwarzanie energii elektrycznej, wykorzystywanej np. do ładowania samochodów elektrycznych lub też do realizacji innych potrzeb domowników. Taki carport fotowoltaiczny powinien być jednak podłączony do sieci, by wytworzona energia mogła być wykorzystywana do różnych celów.

Czym różni się carport fotowoltaiczny od zwykłej wiaty?

Jak nietrudno się domyślić, zwykła wiata ma za zadanie chronić samochód. Jest to rozwiązanie tanie, choć nie może zostać wykorzystane w innych celach. Carport fotowoltaiczny należy do zdecydowanie droższych inwestycji. Bez względu na to, na którą półkę cenową się zdecydujemy, carport fotowoltaiczny jest w stanie jednak zarobić na siebie, co sprawia, że koszty wracają się wraz z biegiem lat. Zdecydowanie najgorszym rozwiązaniem będzie natomiast budowa zwykłego carportu, by następnie wyposażyć go w panele fotowoltaiczne. W ten sposób koszty inwestycji wzrosną dwukrotnie, choć efekt końcowy będzie podobny.

Ile kosztuje wiata fotowoltaiczna?

Koszt inwestycji, jaką jest budowa wiaty fotowoltaicznej, waha się na ogół w granicach od 35 do 45 tys. w zwykłej wersji, choć za wersję luksusową możemy zapłacić nawet 65 tys. zł. Podstawowy wariant składa się na ogół z konstrukcji i paneli oraz z inwertera i przyłącza na 3 fazy. Przy budowie wersji luksusowej wykorzystane zostaną natomiast lepsze materiały. Dodatkowo taka wiata zostanie również wyposażona np. w oświetlenie LED czy system podgrzewania samochodu.

Wiaty fotowoltaiczne - jakie są ich rodzaje?

Jakie są rodzaje wiat fotowoltaicznych?

Carport fotowoltaiczny może funkcjonować zarówno jako przybudówka, jak i struktura wolnostojąca. W pierwszym przypadku będzie on zakotwiczony do konstrukcji budynku, co pozwoli nie tylko zaoszczędzić przestrzeń, ale również i nieco obniżyć koszty całej inwestycji. Jeśli jednak zdecydujemy się na wiatę wolnostojącą, należy pomyśleć również o długim, grubym przewodzie, prowadzącym do przyłącza elektrycznego.

Czy stawiając carport należy mieć pozwolenie na budowę?

Pozwolenia na budowę wiaty fotowoltaicznej nie wymagają wiaty do 50 m², które stawiane są na działkach z budynkiem mieszkalnym lub też na takich, które przeznaczone są pod budownictwo mieszkalne. Taką inwestycję należy jednak zgłosić do odpowiedniego organu. W przypadku innego rodzaju działki, maksymalna powierzchnia wiaty nie może przekraczać 35 m², co pozwala na komfortowe zaparkowanie jednego samochodu.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Popularne artykuły


Najnowsze komentarze

Mieszkając w Bochni, blisko sąsiadów, cenię sobie prywatność. Artykuł o zasłanianiu okien okazał się strzałem ...
Wow, nie miałem wcześniej pojęcia, że istnieje coś takiego jak grafiki na szkle 😯 Jak poszukałem więcej ...
Mimo tego, że od lat zamawiam sushi w Krakowie, to niektóre z tych ciekawostek mnie ...