Skip to main content

Warhammer The Old World – czy warto wrócić do Starego Świata?

Od premiery ostatniej edycji Warhammer Fantasy Battle minęło już ponad 10 lat. Po dekadzie przerwy gracze znów mają możliwość zanurzyć się w historię i klimat Starego Świata, choć tym razem pod odświeżoną marką The Old World. Czy warto zainteresować się tym systemem? Jakich figurek można używać do gry w TOW? W tym artykule sprawdzimy, czy rosnąca popularność tego systemu jest uzasadniona.

Czego potrzeba do gry w Warhammer The Old World?

Do zabawy w The Old World potrzebne są przede wszystkim figurki. Można do tego używać starych figurek do Warhammer Fantasy Battle, które kurzą się na niejednym strychu albo kupić zupełnie nowe. Szukając nowych figurek do gier bitewnych, warto odwiedzić sklep Zagrajnik. Można tam znaleźć wszystkie figurki dostępne obecnie do The Old World.

Chcąc zacząć zabawę od zera, warto rozważyć zakup jednego z zestawów startowych. Dostępne są one dwa dwóch frakcji:  Tomb Kings of Khemri oraz Kingdom of Bretonnia. W przyszłości zapewne pojawią się nowe startery, które wprowadzą dodatkowe jednostki i frakcje.

Zestaw startowy zawiera:

  • figurki,
  • miarki,
  • kostki,
  • książki z zasadami,
  • znaczniki.

Dysponując już figurkami do jednej z grywalnych frakcji, wystarczy kupić główny podręcznik z zasadami oraz książkę opisującą reguły dla danej frakcji. Warto też znaleźć odpowiednie miejsce do gry i zadbać o klimatyczne tereny.

Jakimi frakcjami można grać w Warhammer The Old World?

W The Old World dostępnych jest łącznie 16 frakcji,  z czego tylko 9 z nich będzie w przyszłości rozwijanych. Pozostałe 7 to armie znane z Warhammer Fantasy Battle, które jednak nie będą otrzymywały nowych modeli i zasad. Posiadając je w swojej kolekcji, można korzystać z darmowych zasad dostępnych na stronie Games Workshop.

Grywalne frakcje podzielone są na dwa stronnictwa: reprezentujące siły dobra Forces of Fantasy i ich oponentów, Ravening Hordes. Wśród stronnictw znajdują się ludzie, elfy, krasnoludy, nieumarli czy zielonoskórzy. Obecnie większość armii opiera się jeszcze na starych modelach.

Czy rozgrywka uległa zmianie od czasów Fantasy Battle?

Główne założenia rozgrywki w The Old World pozostają zbliżone do tych znanych z Warhammer Fantasy Battle. Armie poruszają się w zwartych formacjach, czyli tzw. regimentach. Niektóre jednostki, jak bohaterowie czy potwory, mogą poruszać się samodzielnie.

Niektóre elementy rozgrywki, takie jak struktura czy cele, uległy znacznej przebudowie. System korzysta z wielu znanych mechanik, ale w lekko odświeżony i unowocześniony sposób. Dzięki temu poczują się w nim dobrze zarówno starzy miłośnicy WFB, jak i osoby, które dopiero chcą zacząć swoją przygodę z tym systemem.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.