Skip to main content

Umowa najmu - na czas określony czy nieokreślony?

Wynajmując mieszkanie, trzeba się liczyć z koniecznością dopełnienia konkretnych formalności, by zabezpieczone odpowiednio były obydwie strony – wynajmujący i najemca. Istotne jest, by zawierała ona wszystkie konieczne informacje, ponieważ wszelkie błędy w umowie mogą się okazać groźne w skutkach. Które zapisy są najistotniejsze?

Czy warto zatrudnić prawnika do sprawdzenia umowy najmu?

Jakie zapisy powinna zawierać dobra umowa najmu nieruchomości?

Zawierając umowę najmu nieruchomości, ważne jest, by dobrze dopracować umowę. To od niej zależy zakres obowiązków obydwu stron, dopuszczalne zmiany w nieruchomości oraz ewentualne roszczenia związane z nieumownym jej wykorzystywaniem.

Zastanawiasz się, co powinna zawierać dobrze skonstruowana umowa najmu nieruchomości? Nie jest to wcale prosta kwestia, dlatego przygotowaną umowę powinno się skonsultować z doświadczonym prawnikiem lub zdecydować się, by to właśnie on przygotował ją od podstaw. Tak przygotowana umowa z pewnością będzie zawierała wszystkie niezbędne podpunkty, włącznie z dostosowanym czasem jej obowiązywania.

Czy prawnik jest niezbędny do zawarcia umowy najmu nieruchomości?

Wzory umowy najmu nieruchomości można bez problemu znaleźć w formie gotowców w Internecie. Nie wszystkie jednak powinny być używane, ponieważ zawierają sporo błędów i nie są dopasowane do konkretnych sytuacji. Osoba, która nie miała nigdy do czynienia z wynajmowaniem, powinna skonsultować się z osobą taką jak prawnik od nieruchomości Bogna Szyczewska, która jest w stanie nie tylko sprawdzić wcześniej przygotowaną umowę, ale też sporządzić odpowiednią umowę od podstaw, dopasowując ją do wymogów klienta.

Każdy chętny do konsultacji może skontaktować się z Panią Bogną Syczewską pod numerem te: 601 611 494 lub odwiedzić ją osobiście w kancelarii pod adresem: ul. Szuwary 3A/24, 80-764 Gdańsk. Konsultacja zagwarantuje korzystne warunki umowy i zabezpieczenie obydwu stron.

Jak powinna wyglądać umowa najmu?

Na jaki okres może być zawarta umowa najmu?

Przygotowując umowę najmu nieruchomości istotne jest określenie czasu jej trwania. Do wyboru są dwie opcje:

  • umowa na czas określony,
  • umowa na czas nieokreślony.

Czym charakteryzuje się umowa na czas określony?

Sporządzając umowę najmu na czas określony, w jej treści wskazuje się wprost termin, do którego będzie ona obowiązywała. Jeśli przed jego upływem nie zostanie przedłużona, najemca musi opuścić nieruchomość, ponieważ traci automatycznie prawo do korzystania z niej. Jest to dobra forma zabezpieczająca wynajmującego i umożliwiająca lepsze rozplanowanie wykorzystania nieruchomości. Wadą takiego rozwiązania jest problematyczność z rozwiązaniem umowy przed upływem umownego terminu najmu.

Jakie cechy ma umowa na czas nieokreślony?

Ta forma umowy nie zawiera konkretnego terminu zakończenia jej obowiązywania. Rozwiązana może być na kilka sposobów. Podstawowe jest wypowiedzenie w terminie nie krótszym niż 3 miesiące. Termin ten może być skrócony jedynie za porozumieniem stron. Alternatywą jest wypowiedzenie ze względu na rażące niedotrzymanie warunków umowy najmu przez jedną ze stron. Rozwiązanie to jest korzystne dla osób, które chcą mieć możliwość większej elastyczności, jeśli chodzi o dostęp do swojej nieruchomości w czasie trwania umowy, ponieważ pozwala zerwać umowę bez określonych sztywno ram czasowych. Trzeba jednak uważać na terminy ustawowe oraz przepisy zabezpieczające lokatorów.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Popularne artykuły:

Najnowsze artykuły:


Najnowsze komentarze:

Mieszkając w Bochni, blisko sąsiadów, cenię sobie prywatność. Artykuł o zasłanianiu okien okazał się strzałem ...
Wow, nie miałem wcześniej pojęcia, że istnieje coś takiego jak grafiki na szkle 😯 Jak poszukałem więcej ...
Mimo tego, że od lat zamawiam sushi w Krakowie, to niektóre z tych ciekawostek mnie ...