Skip to main content

Tajemniczy Krakowski Kazimierz - co zobaczyć i gdzie się zatrzymać będąc w magicznej dzielnicy Kazimierza?

Król Kazimierz Wielki powołał do życia nowe miasto pod Krakowem w pierwszej połowie XIV. Dawne mokradła zaczęły tętnić życiem miejskim, a w 1495 roku stały się bezpiecznym schronieniem dla wygnanych z Krakowa Żydów. Stworzono tym samym okazję do powstania niepowtarzalnego tyglu kultury chrześcijańskiej i judaistycznej. W XIX wieku Kazimierz został włączony do miasta Krakowa. Aż do wybuchu drugiej wojny światowej kwitła tu kultura krakowskiej diaspory. Klezmerskie nuty mieszały się z monotonną modlitwą pobożnych Żydów. Nawoływanie żydowskich kupców z dźwięczną muzyką rzemieślniczych narzędzi. Dzielnicę spowijał upojny zapach świeżo wypieczonej szabasowej chałki... Tego świata już nie ma. W czasie wojny zginęła niemal cała ludność żydowska Krakowa. Po wojnie Kazimierz popadł w ruinę. Ciągnęła się za nim zła sława miejsca, do którego lepiej się nie zapuszczać. Rok 1989 był przełomowy dla dzielnicy. Wzrost zainteresowania żydowską spuścizną sprawił, że znów zaczęła tętnić życiem. W 1988 roku odbyła się pierwsza edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej. Dziś duch starego gwarnego artystycznego Kazimierza zagościł tu na dobre. Dzielnica nie ustępuje atrakcyjnością swym dumnym sąsiadom- Wawelskiemu Wzgórzu i Staremu Rynkowi. Zajrzyjmy na kazimierskie uliczki i dajmy się oczarować.

hotel kraków kazimierz

Gdzie znaleźć komfortowy nocleg?

Kazimierz oferuje ogrom atrakcji, dlatego warto zatrzymać się tu na kilka dni. By poczuć atmosferę miejsca, a jednocześnie wypocząć w wygodnych i niepowtarzalnych wnętrzach, warto skorzystać z oferty Hotel Krakow, mieszczącego się przy ulicy Estery 6. Obiekt oferuje pięknie i komfortowo urządzone pokoje, w których nowoczesność i klimat starego Kazimierza tworzą idealną symbiozę. Znakomita Restauracja Esterante serwuje dania kuchni inspirowanej tradycją żydowską, nadając menu nowoczesny charakter kuchni fusion. Hotel jest doskonałą bazą do zwiedzania całego Krakowa. Hotel Estera to idealna propozycja dla turystów z Polski i odwiedzających nas obcokrajowców. 

Co zobaczyć na krakowskim Kazimierzu?

Dziś turyści przybywający na Kazimierz mogą podziwiać dwie istniejące zgodnie obok siebie kulturalne tradycje: chrześcijańską i żydowską.

Kościół Paulinów na Skałce

Okolice obecnego placu Wolnica obfitują w zabytki chrześcijańskiej kultury, wśród których najbardziej znanym jest Kościół Paulinów na Skałce. Położony na niewielkiej wapiennej pagórku świątynia i klasztor z XIV wieku jest jednym z najcenniejszych zabytków architektury barokowej w Polsce. W podziemiach kościoła pod koniec XIX wieku zaczęto chować zasłużonych ludzi kultury, m.in. odbył się tu ponowny pogrzeb Jana Długosza. Ostatnim wybitnym artystą pochowanym w tym miejscu był Tadeusz Różewicz.

Kościół, który oparł się trzęsieniu ziemi

Nieopodal stoi monumentalna gotycka świątynia, kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej i Małgorzaty. Ciekawostką jest, że kościół dwukrotnie został częściowo zniszczony przez trzęsienie ziemi. Odrestaurowany w II połowie XIX wieku zachwyca gotyckimi malowidłami ściennymi i renesansowymi rzeźbami. Świątynia nadal służy zakonnicom- augustiankom, przestrzegającym bardzo ścisłej klauzury (odseparowanie od świata zewnętrznego), dlatego część kościoła jest wyłączona ze zwiedzania.

Kwadratowy rynek, Muzeum w Ratuszu i piękna Esterka

Średniowieczny rodowód Kazimierza znalazł odzwierciedlenie w kształcie głównego placu- kwadratowego rynku a dziś Placu Wolnica. Tutaj warto zajrzeć do muzeum w ratuszu, czy domu legendarnej królewskiej kochanki- Esterki. Muzeum Etnograficzne fascynuje ogromną kolekcją sztuki ludowej nie tylko południowej Polski, ale też Kamerunu czy Indonezji. Wspomnieniem sympatii Kazimierza Wielkiego do społeczności żydowskiej jest legenda o jego romansie z piękną Esterką. Stojący na ulicy Krakowskiej piętrowy Dom Esterki miał być jednym z miejsc, w których mieszkała legendarna żydowska ukochana.

Nocleg kraków kazimierz

Żydowski Kazimierz- gdzie mieszka duch dawnej dzielnicy?

Wspaniałe synagogi, które pomimo tragicznego losu ludności żydowskiej, nadal istnieją, a część z nich służy wyznawcom judaizmu. Sercem żydowskiego Kazimierza jest ulica Szeroka, którą można obejść dookoła i zajrzeć do Synagogi Poppera z 1620 roku, jednej z najbogatszych. Nieopodal stoi dom Heleny Rubinstein, królowej kosmetyków, twórczyni legendarnej marki noszącej jej nazwisko. Warto zajrzeć do Wielkiej Mykwy, która obecnie, jako Dom Klezmera, służy jako scena spektakli muzyczno- poetyckich. Nie można ominąć Starej Synagogi, która została po wojnie zaadaptowana na cele muzealne i mieści obecnie Muzeum Judaistyczne ze stałą wystawą dotyczącą tradycji i historii krakowskich Żydów. Synagoga Remu i kirkut Remu, Synagoga Tempel i Synagoga Kupa, zwana Szpitalną lub Ubogich to niezwykłe przesycone duchem żydowskim miejsca, w których można niemal doświadczyć podróży w czasie.

Czulent, cymes, a może margherita? Gdzie zjeść?

Żaden turysta nie wyjdzie stąd głodny. Legendarne kawiarnie kazimierskie w niepowtarzalnej atmosferze oferują pyszną kawę i słodkości. Warto zajrzeć do Singera u zbiegu ulic Estery i Izaaka, kafejki z niepowtarzalnym wystrojem. Kusi też Alchemia, na rogu ulicy Estery, która była pierwszą kawiarnią otwartą po 1989 roku. Mnogość restauracji oferujących kuchnię z niemal całego świata może sprawić, że niełatwo będzie podjąć decyzję, gdzie zjeść. Wyśmienite specjały kuchni żydowskiej serwowane są również w restauracji Ariel na Szerokiej 17-18. Z kolei Restauracja Esterante zaprasza na pyszne dania kuchni fusion łączące krakowskie smaki z kuchnią żydowską. Smakosze kuchni włoskiej mogą smacznie zjeść w Coca Typical Sicilian Food& Icecream przy ulicy Kupa 3 i Warszauera 3. Piwosze i wielbiciele tradycyjnej kuchni polskiej nie zawiodą się również menu Starej Zajezdni, przy ul. Wawrzyńca 12.

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Popularne artykuły


Najnowsze komentarze

Mieszkając w Bochni, blisko sąsiadów, cenię sobie prywatność. Artykuł o zasłanianiu okien okazał się strzałem w dziesiątkę! Rolety, żaluzje, czy zasłony - opcji jest wiele, ale kluczowa wydaje się praktyczność i estetyka. Inspiracje z OP Invest są na wagę złota. Dzięki za porady!
Wow, nie miałem wcześniej pojęcia, że istnieje coś takiego jak grafiki na szkle 😯 Jak poszukałem więcej na ten temat, to bardzo mi się spodobały takie przykładowe realizacje. Niesamowite, że można personalizować już nawet szkło.
Mimo tego, że od lat zamawiam sushi w Krakowie, to niektóre z tych ciekawostek mnie całkiem zagięły! Fajny artykuł, mam nadzieję, że będzie druga część! :D