Jakie cechy powinien posiadać detektyw?

Zawód detektywa wymaga od kandydata na to stanowisko odpowiednich predyspozycji psychologicznych, umiejętności i wiedzy. Liczy się wiele czynników, które razem dają obraz osoby zaangażowanej i rzetelnej. Jakie zatem cechy powinien posiadać dobry detektyw? I czy każdy może wykonywać ten zawód?

Psycholog Beata Załucka-Gosk

Filmowy zawód

Wielu osobom zawód detektywa kojarzy się z filmowymi postaciami, które wpływały na świadomość ludzi. Pamiętać jednak należy, że filmowa rzeczywistość różni się od tej realnej. Nasze wyobrażenia dotyczące idealnego detektywa mogą nieco odbiegać od polskich realiów, choć niektóre cechy charakterystyczne można łatwo wskazać. Po pierwsze liczy się zaangażowanie i autentyczna chęć rozwiązania sprawy. Wszystkie działania detektywa powinny być zgodne z prawem i mieć na uwadze dobro klienta.

Predyspozycje psychologiczne

Dobry detektyw to dobry psycholog doskonale rozumiejący ludzi, potrafiący z nimi rozmawiać i dowiadywać się od nich cennych informacji. Ważna jest dyskrecja, o czym powinien pamiętać każdy, kto zastanawia się nad tym zawodem. "Doświadczony psycholog zwraca uwagę, że w takim zawodzie liczy się również empatia, ale też umiejętność obiektywnej oceny danej sytuacji" mówi Psycholog Beata Załucka-Gosk - wykwalifikowany psychoterapeuta z Gdyni. Przenikliwość, inteligencja to cechy, bez których żaden detektyw sobie nie poradzi. Rozwiązywanie zawiłych łamigłówek, kojarzenie faktów, wyciąganie wniosków wymaga cierpliwości i spokoju.

Sprzęt detektywistyczny

Skuteczny detektyw posługuje się różnymi sposobami, by znaleźć odpowiedź na poszukiwane pytanie. Powinien umieć posługiwać się najnowszym sprzętem, który ułatwi mu pracę. Znajomość technik detektywistycznych i opanowanie odpowiedniego sprzętu to podstawa, by uchodzić za profesjonalistę. Detektyw nie powinien rzucać się w oczy, w zasadzie winien być niewidzialny. W innym przypadku sprawa może nie zakończyć się sukcesem.

Każda sprawa jest inna

Detektyw powinien mieć swój kodeks moralny i zasady. Są zlecenia, które z jakichś powodów budzą jego opór. W takiej sytuacji lepiej zrezygnować ze sprawy. Detektyw powinien też umiejętnie przekazać klientowi zebrane informacje. Często są to sprawy dotyczące zdrad czy poszukiwań zaginionych. Nie zawsze sprawa zakończy się oczekiwanym sukcesem. Niekiedy przekazywane informacje są drastyczne, trudne do zaakceptowania, dlatego tak ważna jest empatia, zrozumienie, ale też umiejętność łagodzenia histerii. Spokój i opanowanie to cechy, z których powinien słynąć każdy dobry detektyw.

Dobry detektyw to człowiek inteligentny, spostrzegawczy, szybko reagujący na to, co dzieje się dookoła, przenikliwy, cierpliwy, lojalny, dociekliwy i dyskretny. Te cechy zapewnią mu skuteczność. Coraz więcej osób korzysta z usług prywatnych detektywów. Może to rzeczywiście sposób, by dowiedzieć się czegoś, co nurtuje i spędza sen z powiek?

Wspomniany wcześniej specjalista Psycholog Beata Załucka-Gosk prowadzi swoją działalność w Gdyni i świadczy usługi, takie jak: terapia indywidualna, psycholog LGBT (https://www.pomocwlabiryncie.pl#psycholog-lgbt), terapia par czy terapia małżeństw. Psycholog posiada wieloletnie doświadczenie oraz ogromną wiedzę, o której świadczy jej wykształcenie, a także wiele uzyskanych certyfikatów.