Skip to main content

Jak sprawdzić autentyczność kamienia szlachetnego?

Biżuterii na rynku jest wiele. Ze względu na swoje walory estetyczne oraz wytrzymałość, najczęściej spotkamy wyroby z kamieni szlachetnych. Są one jednak materiałem bardzo drogim, co za tym idzie, wielu jubilerów kuszą ich imitacje. Są to podrobione kamienie, które czasem ciężko odróżnić od oryginału i niestety wielu ludzi daje się na to nabrać. Autentyczność kamienia szlachetnego w stu procentach w stanie jest potwierdzić jedynie laboratorium gemmologiczne, które do tego procesu używa specjalnych sprzętów, ale dysponuje również potrzebną wiedzą. Sama jednak jesteś w stanie rozpoznać autentyczność niektórych kamieni szlachetnych i nie dać się oszukać. Wystarczy, iż poznasz niektóre właściwości danych materiałów, które da się zobaczyć gołym okiem w sklepie jubilerskim.

pierścionki zaręczynowe Kraków

Kamienie szlachetne - czym są?

Kamieniami szlachetnymi nazywamy najtwardsze odmiany minerałów, które występują w przyrodzie naturalnie. Są one wykorzystywane w jubilerstwie, ponieważ odznaczają się niezwykłą estetyką, naturalnym blaskiem, a także ogromną wytrzymałością i twardością. Wyróżniamy:

  • agat;
  • ametyst;
  • diament (odpowiednio oszlifowany staje się brylantem);
  • topaz;
  • jadeit;
  • szafir;
  • rubin;
  • szmaragd.

Wysoka cena kamieni skłania jednak wielu sprzedawców, już od lat, do tworzenia imitacji. Taką imitacją jest na przykład cyrkonia, która mimo wszystko cieszy się dużą popularnością. Kupując biżuterię u sprawdzonego jubilera, takiego jak Jubiler Łodzińscy znajdującego się w Centrum Handlowym Serenada w Krakowie, możesz mieć pewność, co do autentyczności kamieni szlachetnych. 

Sklep jubilerski Kraków

Jak rozpoznać kamień szlachetny i nie dać się oszukać?

Doskonale wiemy o tym, iż oszustów możemy spotkać na każdym kroku i w każdej dziedzinie. Mimo tego, iż każda biżuteria z diamentami może na początku wydawać się piękna i nieskazitelna, po pewnym czasie zacznie ona ciemnieć, a nawet zostawiać nieprzyjemne plamy na naszej skórze. Wtedy dopiero dowiemy się, iż kamienie nie są naturalne, tylko podrobione. Czasem dzieje się to po takim czasie, że naszych dodatków gwarancja już nie obejmuje. Sprawdzając autentyczność kamienia na samym początku najlepiej jest go dokładnie wyczyścić - za pomocą szczoteczki lub szmatki, która namoczona będzie mieszaniną wody wraz z płynem do mycia naczyń. Następnym krokiem będzie przyjrzenie się błyskotce, najlepiej zrobić to pod mikroskopem, ponieważ zobaczymy wtedy wszystkie mankamenty z bliska. Podczas oględzin skup się na:

  • oprawie - jeżeli wygląda ona niechlujnie lub zmienia kolor, wówczas możesz mieć do czynienia z podrobionym kamieniem;
  • kolorze - nie może być on zbyt intensywny i zbyt idealny;
  • twardości - prawdziwy kamień nie może mieć żadnych zarysowań, matowień, czy zaokrągleń;
  • defektach - kamienie szlachetne takich nie miewają, nie pękają, nie mają szczelin. Kamienie szlachetne wewnątrz są bowiem bez skaz (z wyjątkiem pęcherzyków powietrza, które też występują rzadko);
  • szlifach - niestarannie wykonany szlif może być wskazówką do tego, iż kamień jest syntetyczny;
  • okolicznościach zakupu, certyfikacie biżuterii - do biżuterii, którą kupujesz w renomowanym salonie jubilerskim, zazwyczaj dodawany jest certyfikat. Jeżeli takowego nie dostałeś, możesz zapytać o historię kamienia. Jeżeli będzie budziła ona Twoje wątpliwości, wówczas możesz mieć do czynienia z imitacją.

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Popularne artykuły


Najnowsze komentarze

Mieszkając w Bochni, blisko sąsiadów, cenię sobie prywatność. Artykuł o zasłanianiu okien okazał się strzałem w dziesiątkę! Rolety, żaluzje, czy zasłony - opcji jest wiele, ale kluczowa wydaje się praktyczność i estetyka. Inspiracje z OP Invest są na wagę złota. Dzięki za porady!
Wow, nie miałem wcześniej pojęcia, że istnieje coś takiego jak grafiki na szkle 😯 Jak poszukałem więcej na ten temat, to bardzo mi się spodobały takie przykładowe realizacje. Niesamowite, że można personalizować już nawet szkło.
Mimo tego, że od lat zamawiam sushi w Krakowie, to niektóre z tych ciekawostek mnie całkiem zagięły! Fajny artykuł, mam nadzieję, że będzie druga część! :D