Skip to main content

Jak zostać detektywem?

Detektywi są bohaterami wielu filmów, seriali oraz książek, z reguły zajmują się bardzo fascynującymi i ekscytującymi przypadkami. Wiele osób ciekawi więc jak można zostać detektywem w Polsce. Czy w prawdziwym życiu ta praca wygląda podobnie do tego, jak jest przedstawiana w mediach?

Jak wygląda praca detektywa?

Przed zaznajomieniem się z tym, jak zostać detektywem, warto wiedzieć, jak wygląda taka praca na co dzień. Zakres usług detektywa obejmuj między innymi: poszukiwanie zaginionych osób, poszukiwanie zgubionego mienia czy gromadzenie dowodów w różnych sprawach (np. rozwodowych).

Czym powinien charakteryzować się dobry detektyw?

Każdy zawód ma jakieś cechy, które są przydatne przy jego wykonaniu. Podobnie jest w przypadku zawodu detektywa. Bardzo ważna jest umiejętność pozyskiwania informacji oraz dobra znajomość prawa. Kolejna istotna umiejętność to czujność i dobre łączenie faktów. Niektóre sprawy mogą wymagać żmudnej obserwacji przez wiele godzin, więc konieczna będzie cierpliwość. Zawód ten w niektórych sytuacjach potrafi być niezwykle stresujący, dlatego też dobry detektyw powinien odznaczać się opanowaniem.

Kto może zostać detektywem?

Osoba, która chce otrzymać licencję detektywistyczną, musi spełniać określone wymagania:

  • Mieć skończone 21 lat;
  • Posiadać obywatelstwo polskie lub innego kraju Unii Europejskiej;
  • Mieć minimum średnie wykształcenie;
  • Posiadać zdolność do czynności prawnych;
  • Nie być skazanym prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne lub skarbowe;
  • Nie być zwolnionym dyscyplinarnie w ciągu ostatnich 5 lat z policji, straży granicznej, Służby Ochrony Państwa, Agencji Wywiadu, ABW, sądu, wojska, prokuratury lub innego organu administracji publicznej;
  • Być zdolnym psychicznie do wykonywania tego zawodu (posiadać orzeczenie lekarskie);
  • Dostać pozytywną opinię miejscowego komendanta policji;
  • Odbyć odpowiednie szkolenia.

Jak zostać detektywem w Polsce?

Aby legalnie pracować jako detektyw, konieczne jest posiadanie licencji. Kiedyś można było ją uzyskać wyłącznie poprzez zdanie egzaminu państwowego, teraz można ją również zdobyć poprzez udział w szkoleniach detektywistycznych.

Osoby, które chcą przystąpić do egzaminu państwowego, muszą złożyć wniosek u wojewódzkiego komendanta policji. Do wniosku należy dołączyć dokumenty, takie jak zaświadczenie o niekaralności, oświadczenie o zdolności do podejmowania czynności prawnych, skan dowodu osobistego, świadectwo potwierdzające wykształcenie oraz dwa zdjęcia.

Taki egzamin składa się z części ustnej i pisemnej, obejmuje on wiele zagadnień związanych między innymi z Konstytucją, przestrzeganiem przepisów prawa, przepisami o ochronie danych osobowych, a także pojęcia z dziedzin takich jak kryminologia, kryminalistyka, wiktymologia oraz psychologia sądowa.

Kandydaci, którzy posiadają odpowiednie dokumenty np. dyplom szkoły oficerskiej, mogą zostać zwolnieni z części egzaminu.

Jeśli interesują Cię podobne zagadnienia i rozważasz pracę w roli prywatnego detektywa odwiedź blog http://zostandetektywem.pl/blog, który udostępnia artykuły o tematyce detektywistycznej! 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Popularne artykuły:

Najnowsze artykuły:


Najnowsze komentarze:

Mieszkając w Bochni, blisko sąsiadów, cenię sobie prywatność. Artykuł o zasłanianiu okien okazał się strzałem ...
Wow, nie miałem wcześniej pojęcia, że istnieje coś takiego jak grafiki na szkle 😯 Jak poszukałem więcej ...
Mimo tego, że od lat zamawiam sushi w Krakowie, to niektóre z tych ciekawostek mnie ...